MENU
15.05.2022
Čas čítania: 3 min.

5 tipov, ako nájsť tie správne fixky a popisovače

V množstve kancelárskych potrieb sa dnes orientuje len málokto. Hľadáte práve fixky ako súčasť výbavy pre svojho školáka? Chýba vám v peračníku spoľahlivý popisovač, ktorý znesie niekoľko prednášok po sebe alebo potrebujete doplniť výbavu písacích potrieb v kancelárii?

Aby ste našli fixku s vlastnosťami, ktoré sú pre vás kľúčové, pripravili sme pre vás 5 jednoduchých tipov, ako na to. Čo všetko by ste si mali všímať?

fixky v stojane na kancelárske potreby na stole

 

Zmývateľné či nezmývateľné fixky? Zamerajte sa na to, na akej báze sú vyrobené

Klasické fixky na papier, ktoré si pamätáte ešte zo svojho detstva, boli zväčša na vodnej báze. Znamená to, že na detských rúčkach nejakú tú chvíľku vydržali, no ich odstránenie nebolo nikdy extra náročné. V prípade permanentných popisovačov však teplá voda a kúsok handričky nepostačujú. Sú totiž založené na alkoholovej báze, ktorá je voči bežnému oteru a klasickej vode značne odolná. Prvým kritériom výberu by teda malo byť zváženie, ako odolné fixky potrebujete a aký materiál budete vlastne popisovať.

 

Šírka stopy určí, či bude text napísaný fixkou vidno aj z diaľky

Pri kreslení či farebných poznámkach v zošite by ste na hrubý popisovač zrejme zanevreli. Najtenšie popisovače so šírkou hrotu do 0,5 mm, prípadne o niečo hrubšie s 1 milimetrovou stopou, sú ideálnou voľbou pre študentov, architektov, projektantov či umelcov. Nájdete ich aj pod názvom linery. Fixky so šírkou hrotu do 3 milimetrov patria k najobľúbenejším medzi detskými kreatívnymi dušami. Padnú totiž do drobnej rúčky ako uliate a v ich ponuke je množstvo špeciálnych popisovačov, ktoré vo svojom názve nesú neobjavené možnosti, na čo všetko možno s fixkou písať. Na čo teda, napríklad?

 

Fixky na textil, popisovače na tabule alebo na sklo treba rozlišovať

Sú totiž zostavené tak, aby farba bez problémov nielen prekryla, ale i ostala na popisovaných materiáloch. Dnes už nie je problém nájsť obľúbené fixky na textil, odolné fixky na sklo, popisovače na biele tabule či zvýrazňovače na flipcharty. U detí rozhodne zabodujete netradičnými fúkacími fixkami a lakové popisovače zase ocenia na každej predajni či dokonca v servise, keďže lak bez problémov drží aj na povrchu pneumatík.

 

Guľatý alebo zrezaný? Hrot fixky môže značne ovplyvniť kvalitu vášho písania

Typ hrotu hrá rozhodujúcu úlohu najmä v prípade fixiek a popisovačov s väčšou šírkou hrotu. Na tabuliach alebo výkresoch, kde potrebujete niekedy hrubšiu stopu (napríklad pri podčiarkovaní) a niekedy, naopak, o niečo tenšiu, vyberajte popisovače so zrezaným hrotom. Takúto fixku totiž stačí mierne natočiť pod iným uhlom a získate možnosť vybrať si, aká široká linka vám vznikne. Okrúhly hrot je však rozšírenejší a má využitie pri fixkách s menšou šírkou stopy. Možnosť výberu však ponúka aj samotný materiál, z ktorého je hrot vyrobený. Kým tie textilné lepšie priľnú k popisovanémi povrchu a prípadným mini nerovnostiam, v prípade plastových sa zase môžete spoľahnúť na dokonale presnú líniu (výhodné pri rysovaní a podobne).

fixky s okrúhlym hrotom

 

Stavte na šikovné sady. Ponuka vás prekvapí

Kým v prípade menších školákov sady fixiek bežne poznáme, len málokto vie, že aj špeciálne popisovače a fixky na rôzne povrchy, môžeme nájsť v praktických sadách. Nejedná sa pritom len o farebnú škálu, ale taktiež napríklad o rôznu šírku hrotu. Vďaka sade, kde zväčša nájdete všetko, čo potrebujete, tak získate jednotlivé kúsky v lepšej cene a často i praktickom púzdre či krabičke. Sady poisovačov sú tak nenahraditeľným pomocníkov v každej triede, učebni či zasadacej miestnosti. Je už len na vás, či si zvolíte základné farby, alebo siahnete po mimoriadne pestrých setoch s desiatkami rôznych odtieňov.

Náš TIP: Ak práve chystáte výbavu pre školáka alebo potrebujete doplniť potreby na domáce kreatívne chvíľky, nevynechajte náš článok s radami o tom, ako nájsť tie správne voskovky a pastelky.

Vybrať si fixky nemusí byť trápenie ani v prípade, ak do papiernictva zablúdite len občas. Veríme, že vďaka našim tipom nájdete presne také, ktoré budú zodpovedať vašim konkrétnym požiadavkám. Široký sortiment fixiek a popisovačov si môžete kúpiť aj online v našom e-shope.

Prejsť na ponuku fixiek a popisovačov