MENU
16.06.2021
Čas čítania: 3 min.

Ako podporiť tímového ducha? Vyskúšajte skupinové tričká alebo netradičné aktivity

Existovať v tíme, či už pracovnom alebo športovom, dá niekedy zabrať. Okrem vlastného pohľadu na riešenie problémov musí človek zohľadniť a spracovať aj názory a nálady ostatných členov tímu.

Ak majú spolu jednotlivci fungovať s cieľom dosiahnuť čo najlepšie výsledky, jednou z najdôležitejších aktivít je podpora tímového ducha. Prečítajte si tipy, ako to dosiahnuť napríklad pomocou skupinových tričiek alebo “firemných raňajok”.

 

ľudia v žltých tričkách spoločne držia trofej

 

Overený recept: Vytvorte tričká pre tím, zorganizujte teambuilding alebo si doprajte dobré jedlo

Hoci dnes existuje veľké množstvo koučov, ktorí dokážu svojimi technikami dosiahnuť lepšiu kooperáciu v tíme, nie vždy je potrebný ich zásah. Ak ste ešte v tomto smere žiadnu aktivitu nevyvinuli, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov. Vybudovať a podporiť tímového ducha môžete medzi kolegami, spoluhráčmi alebo si jednoducho vyplňte prázdny čas s partiou kamarátov.

 

Skupinové tričká ako výsada? S trendy dizajnom alebo vtipným nápisom môžete vytvoriť unikátnu kolekciu

V prípade športovcov je rovnaké oblečenie znakom, že patria do jedného tímu. Čo však v čase, kedy práve nepobehujú na ihrisku alebo trati a ich dresy odpočívajú? Mnohé tímy dokážu skupinové tričká stmeliť práve v čase mimo tréningu alebo pretekov.

Nosiť tričko s názvom svojho tímu môže byť vlastne prestíž, ktorú tímy často zdieľajú aj s fanúšikovskou základňou. Tí sa na oplátku hrdo prezentujú ako súčasť klubu. Výsledkom tohto fungujúceho kolobehu je nielen spolupatričnosť s tímom, ale i jeho podpora a silné základy pre budovanie odolného tímového ducha.

Originálne tímové tričko však nemusí byť len záležitosťou spoluhráčov. Je skvelým rozpoznávacím znakom jednotlivých tímov napríklad v táboroch, školských súťažiach, olympiádach, sústredeniach alebo firemných teambuildingoch. Stačí vymyslieť originálny dizajn a zanietení členovia tímu v ňom budú zaručene i spať.

 

Najznámejší nástroj na budovanie tímového ducha je teambuilding

Dnes mnohí zamestnávatelia vedia, že ak chcú z tímu zamestnancov vyťažiť maximum, musia podporiť spoluprácu a spolupatričnosť jeho jednotlivých členov. Najčastejšie tak robia formou teambuildingov, ktoré to majú tak trochu i v samotnom názve. Zájazd do zahraničia, výlet, športové hry alebo rekreácia sú overený spôsob, ako nastaviť fungovanie v tíme na tú správnu vlnovú dĺžku.

K tomu, aby sa tak stalo, je potrebné nastaviť aj aktivity a cvičenia. Ich cieľom by malo byť najmä poukázanie na pridanú hodnotu tímovej kooperácie. Zaradiť by ste mali i menej náročné aktivity, kde sa možno skôr zamerať na zážitok ako taký (prekvapenie, adrenalín, unikátna prehliadka). Ten sa bude u každého jednotlivca spájať navždy práve s účasťou ostatných členov tímu.

 

ruky tímu

 

Aktivity z úplne iného súdka predstavia členov tímu v novom svetle

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký šikovný či nešikovný dokáže byť s futbalovou loptou napríklad váš nadriadený v práci? Alebo, naopak, ako to ide v kartách vášmu trénerovi futbalu? Skvelým tipom, ako podporiť tímového ducha, sú aktivity odlišného charakteru ako to, čím sa tím zaoberá.

Tak sa hierarchia naruší a tí, ktorí majú obvykle veliacu pozíciu vyplývajúcu z funkcie, sa ocitnú zrazu na samom spodku rebríčka. Alebo si budú minimálne rovní s ostatnými členmi tímu. Naopak platí, že i náhradníci alebo rádoví zamestnanci zvíťazia vo vrhu kladivom alebo šachovej partii proti najlepšiemu útočníkovi z tímu. Vyrovnanie pozícií, i keď v inej oblasti, než v akej tím pôsobí, dokáže navodiť správny dojem, že každý člen má svoju dôležitú úlohu, ktorá je pre fungovanie a napredovanie tímu nevyhnutná.

 

Zážitková večera, spoločný obed v kancelárii alebo firemné raňajky

Ak by ste radi utužili vzťahy v tíme, nemusíte hneď riešiť niekoľkodňový zájazd. Niekedy postačí naozaj málo, napríklad spoločný obed. Namiesto toho, aby si každý doniesol do kancelárie svoj obedár, vyskúšajte usporiadať v zasadačke tímový obed a pokojne mu vyhraďte o pol hodiny naviac. Ak sa táto aktivita osvedčí, môžete ju zaviesť ako pravidelný rituál, kde sa stihnú členovia tímu aj neformálne porozprávať, prípadne si vypiť spoločne poobednú kávu.

Alternatívou sú obľúbené firemné raňajky, ktorých prípravu majú na starosti vždy iní členovia tímu. Verte, že by sa takýto štart namiesto tradičnej pondelkovej rannej porady odrazil na pozitívnom pracovnom nasadení, ale i vzťahoch medzi jednotlivými členmi skupiny. Športovci si napríklad môžu dopriať spoločnú večeru alebo absolvovanie zážitkovej gastronómie, kde sa môžu odosobniť od podania toho najlepšieho výkonu a spoznať svojich spoluhráčov aj vo vtipných situáciách, ktoré spoločné stravovanie prináša.

 

teambuilding

 

Podporiť tímové ducha sa dá skutočne rôznorodo. Niekedy stačí zmeniť prostredie a vymyslieť aktivity, ktoré vytrhnú členov tímu z ich zaužívaných rolí. Alebo si vytvoriť priestor na spoločný obed, ktorý vás navyše nestojí ani veľké náklady.

Výsledkom sú uvoľnenenejšie vzťahy a možnosť spoznať sa s členmi tímu navzájom o niečo detailnejšie. Ak sa však rozhodnete pre overený teambuilding, celkom isto nezabudnite identifikovať členov tímu skupinovými tričkami. Tak budujete nielen tímového ducha, ale i spolupatričnosť a hrdosť na výsledky, ktoré tím dosahuje. Vo Faxcopy vám radi s návrhom dizajnu i samotným vytvorením skupinových tričiek pomôžeme.

Objednať tričká pre tím
Pridať komentár


Povinný údaj, v diskusii sa nebude zobrazovať

Meno/prezývka, bude zobrazené v diskusii

Žiadne komentáre