MENU
15.06.2020
Čas čítania: 3 min.

Ako si vybrať správne pero? Rozhoduje veľkosť písma aj účel

Určite ste už natrafili na perá, s ktorými sa vám písalo ako po masle, ale i také, ktoré ste vždy odložili niekam na dno zásuvky. Možno ste to dosiaľ považovali za banalitu, no výber pera netreba podceňovať. Najmä, ak ho denne v práci alebo škole držíte v ruke aj niekoľko hodín. Vyberte si to správne pero, ktoré tak ľahko z ruky nepustíte. Ako na to?

plniace pero a ružový kvet v pozadí

 

Guľôčkové pero, atramentové pero, roller alebo liner? Skôr, než si vyberiete pero, spoznajte rozdiely

Stáva sa i vám, že máte v rukách nepríjemné kŕče? Alebo sa vám počas štúdia pri dlhých prednáškach vytvorili otlaky na prstoch? Rýchla únava ruky, pocit ťažkých prstov a nečitateľné písmo – to všetko môže mať spoločného menovateľa s názvom zlý výber pera. Aby ste si však mohli vybrať také pero, ktoré bude vo vašich rukách písať samo, mali by ste vedieť, aké sú medzi jednotlivými perami rozdiely.

NÁŠ TIP: Ak ste bezradní aj pri výbere správneho kancelárskeho papiera, niekoľko tipov, ako napríklad to, ako ním ušetriť, sme pre vás zhrnuli v nedávnom článku na našom blogu.

 

Je lepšie guľôčkové pero alebo klasika – atramentové pero?

Odpoveď na túto otázku, samozrejme, nie je možné zovšeobecniť. Vždy závisí od toho, na aké účely, ako často, a najmä, kto bude pero používať.

Guľôčkové perá patria k tým najpoužívanejším. Okrem toho, že sú cenovo dostupné, napíšete s nimi doslova kilometre slov a viet. Ak si navyše pero obľúbite, u drahších a kvalitnejších guľôčkových pier si jednoducho dokúpite náhradnú náplň a môžete písať veselo ďalej.

Nuž, a prečo sa s nimi tak dobre píše? Princíp takéhoto pera spočíva v malej guľôčke, ktorá sa ponára do hustého atramentu. Ten na vzduchu rýchlo zaschne a vám sa tak nemôže stať, že rukou nechtiac rozmažete to, čo ste už napísali.

Práve z tohto dôvodu sú guľôčkové perá tým najlepším variantom pre ľavákov. Tí totiž hranou ľavej ruky prechádzajú po atramente takmer vo chvíli, kedy text dopíšu. Navyše, oveľa viac tlačia pri písaní na hrot pera, takže sú špeciálne perá pre ľavákov často vyrobené s odolnejšími hrotmi. Rôzne veľkosti hrotov napokon poskytujú ľavákovi i pravákovi možnosť vybrať si, či uprednostní jemné a ostré línie, alebo výraznejšiu modrú s hladkým kĺzaním po povrchu papiera.

gulôčkové pero položené na diári

 

Atramentové perá, či už plniace, alebo modernejšie bombičkové, zaraďujeme vďaka ich vzhľadu k reprezentatívnejším perám, ideálnym pre napríklad pre obchodníkov alebo riadiacich pracovníkov. Ak hľadáte pero ako darček (a viete, že dotyčný nie je ľavák), je atramentové pero skvelou voľbou. V predĺženom hrote nájdete úzku škáru, cez ktorú vyteká atrament. V porovnaní s ostatnými druhmi pier je však tekutejší. Staršie ročníky si určite spomenú na nejednu atramentovú machuľu alebo pero “vytečené” v peračníku. Atramentové pero, vďaka svojmu vyššiemu hrotu, býva prvou voľbou pre prváčikov, ktorí tak lepšie vidia línie písma.

 

Roller ako zlatá stredná cesta, keď výber pera nie je jednoduchý

Stojíte pred regálom v predajni kancelárskych potrieb alebo márne preklikávate stránky e-shopu s písacími potrebami a neviete sa zorientovať v pojmoch ako roller či liner? V prípade lineru vám ľahko napovie už jeho názov. Ak hľadáte pero, od ktorého očakávate jemné línie a čo najpresnejšiu stopu, liner sa stane vaším najlepším spoločníkom pri všetkých náčrtoch či rysoch.

Nuž, a napokon nám ostáva ozrejmiť, čo je gélový roller. Ten v sebe skĺbil všetko to, čo vyhľadávame na atramentovom i guľôčkovom pere. Hoci jeho atrament v gélovej podobe zasychá o niečo pomalšie, farby z rollerov, ktoré poznáme aj pod názvom keramické perá, sú žiarivejšie a jasnejšie. Vďaka stredne hustému atramentu sa s ním ľahúčko píše bez toho, aby ste museli tlačiť na papier.

Výber pera skutočne nie je záležitosťou, ktorú by ste mali zanedbať. Okrem nášho krátkeho prehľadu, vďaka ktorému už viete, čo môžete od jednotlivých druhov pier očakávať, existuje ešte niekoľko parametrov, ktoré treba vziať do úvahy. Farba atramentu, šírka hrotu či veľkosť guľôčky, ale i tvar pera a teda to, či sa vám dobre drží v ruke, zohrávajú pri výbere pera dôležitú úlohu. V neposlednom rade pozerajte i na to, či sa vám pero páči. Najmä, ak sa pozeráte po značkových exkluzívnych perách (napríklad známa značka Parker).

pero Parker

 

Nájsť to “pravé pero”, presne do vašej ruky, možno chvíľu potrvá, avšak výsledok bude určite stáť zato. Vaše prsty, ale i tí, ktorí po vás budú čítať, čo ste napísali, sa vám určite poďakujú.

Potrebujem nové pero
Žiadne komentáre