MENU
16.04.2022
Čas čítania: 4 min.

Ako vybrať pastelky a voskovky do školy alebo na domáce tvorenie?

Pastelky a voskovky patria do výbavy každého škôlkara, školáka, umelca ale i kohokoľvek, kto si rád vo voľnej chvíli napríklad vyfarbuje antistresové omaľovánky. Viete však, podľa čoho vybrať pastelky, aby splnili vaše očakávania?

farbičky poskladané do kruhu

V nasledujúcom článku sa dozviete, aké rôzne druhy pasteliek a voskoviek máte na výber napríklad v prípade, ak si potrebujete doplniť výbavu na kreatívne domáce handmade dielničky alebo pre svojho novopečeného prváčika.

 

Pastelky a voskovky. Aký je medzi nimi rozdiel?

Voskovky - mäkké a zároveň pevné

Voskovky môžeme zaradiť do rodiny pasteliek. Na rozdiel od klasických pasteliek sú však vyrobené z vosku. Tradičné parafínové voskovky, aké si pamätáme ešte z čias nášho detstva, sú vodeodolné, s príznačným “sviečkovým” zápachom. Dnes však nájdeme v ponuke voskoviek i také, ktoré sú bez typického zápachu a navyše majú niektoré z nich výnimočné vlastnosti, vďaka ktorým ich deti jednoducho milujú.

Pastelky sú povinná jazda

Pod názvom pastelka si môžeme predstaviť klasickú farebnú ceruzku. Najčastejšie v drevenom obale, s farebným grafitovým vnútrom. V prípade pasteliek je však výber omnoho širší. Okrem tých drevených, poznáme napríklad aj plastové, olejové, grafitové či dokonca pastelky do vane. Líšia sa však aj tvarom, šírkou, farebnou škálou či počtom v balení. Zorientujte sa v nich a vyberte si tie, ktoré splnia vaše požiadavky do poslednej bodky.

 

Podľa čoho si vyberať pastelky?

Skôr, než si vyberiete z bohatej ponuky pasteliek, je dôležité vedieť, na aký účel ich plánujete používať. Školáci majú v niektorých prípadoch doporučené konkrétne typy pasteliek. Umelci a kreatívci často siahajú po špeciálnych druhoch. Na farebné rozlíšenie poznámok postačí menšie balenie pasteliek, a v prípade najmenších detí platí, že ich jednoducho nikde nie je dosť. Vo všeobecnosti by však mali spĺňať zopár kritérií.

Dobrá pastelka sa totiž:

  • neláme
  • nešmýka pri písaní alebo kreslení
  • neohýba
  • bez problémov naostrí alebo ostrúha strúhadlom
  • ľahko a prirodzene uchopí a drží

Vyberáme pastelky podľa druhu

Drevené pastelky sú overenou klasikou

Poznáme ich všetci a boli to prvé farbičky, s ktorými sme ako deti prišli do kontaktu. Drevené telo s farebným grafitovým vnútrom zaručuje optimálne používanie pasteliek do školy, ale i omaľovávanie vo voľnom čase. Okrem toho, že drevené pastelky ponúkajú skutočne širokú paletu farieb, vyrábajú sa aj v nelámavej verzii.

Plastové pastelky otvárajú nové možnosti

Telo z plastu ponúka o čosi väčšiu variabilitu, než notoricky známa drevená pastelka. Príkladom sú nápomocné protišmykové body (drobné výčnelky), ktoré pomáhajú najmä najmenším kreatívcom. Alebo rôzne špeciálne prevedenia s tvarom tela prispôsobeným pre prvé detské kresby.

Pastely a štetec = rozmývateľné pastelky

Nájdete ich aj pod názvom akvarelové pastelky. Od tých klasických sa odlišujú najmä v tom, že ich možno pomocou vody a štetca rozotierať a vytvárať tak efekty podobné maľovaniu. Pre menšie deti sú skvelým spôsobom, ako sa s maľovaním zoznámiť.

Pastely na báze oleja

Nie sú síce obvyklou výbavou pre školáka, no ak má tvorivého ducha, vyskúšajte ich napríklad pri najbližších domácich dielničkách. Olejové pastelky zanechávajú film, ktorý spoľahlivo prekryje predošlé vrstvy a hodí sa tak napríklad na vyškrabkávanie v momente, keď budete napríklad ozdobovať veľkonočné kraslice.

Umývateľné pastelky

Pre všetkých malých umelcov, ktorí objavujú zákutia svojej kreativity, sú skvelou voľbou pastelky 3v1. Znamená to, že v jednej pastelke objavíte výhody klasickej pastelky, vodovej i akvarelovej farby. Mamičky naviac ocenia, že ich možno jednoducho zmyť vodou z akéhokoľvek povrchu.

JUNIOR Pastelky olejové Silky Pastel - sada 12 ks

 

Vyberáme pastelky podľa tvaru a sady

Okrem klasického podlhovastého tenkého tela dnes môžete natrafiť na veľké množstvo tvarov a rôznych vylepšení pasteliek. Ich účelom je najčastejšie lepší úchop a manipulácia pre drobné detské rúčky.

Trojhranné a šesťhranné pastelky

Sú ideálnou voľbou vo chvíli, keď sa deti zoznamujú s písacími potrebami. Vďaka hranám si lepšie natrénujú úchop a pastelka sa im v rúčkach nekĺže, na rozdiel od tej klasickej okrúhlej. Trojhranné pastelky sú odporúčané aj ako prvé pastelky do školskej výbavy prvákov.

Pastelky pre ľavákov a pravákov

Kým ešte prednedávnom rodičia ľavákov jasali, keď výrobcovia prišli s novinkou – perami pre ľavákov, dnes majú dôvod o radosť naviac. Bez problémov totiž nájdu pastelky vyrobené konkrétne pre ľavákov. Vyznačujú sa ergonomickým úchopom a často sú v prevedení v trojhrannom tvare.

JUMBO pastelky

Ak ste natrafili na sadu pasteliek s označením JUMBO, už na prvý pohľad je jasné, že ide o širšie pastelky s väčšou tuhou. Niektoré deti ich preferujú najmä pre jednoduchú manipuláciu, preto sú často súčasťou domácej kreatívnej sady.

Praktické sady a balenia

Voskovky i rôzne iné pastelky dnes nájdete aj v praktických baleniach. Okrem základného setu šiestich farieb si môžete vybrať sady pasteliek so širokou paletou odtieňov, prípadne s vybranou farebnou škálou.

Vybrať si pastelky do školy alebo na domáce kreatívne chvíľky, podobne ako tú správnu ceruzku, napokon nie atómová veda. Ak škola či výtvarný krúžok nedajú konkrétne odporúčania, veríme, že sa vám ľahko podarí zorientovať pomocou vyššie uvedených rád. Tá najlepšia znie – nechajte sa viesť svojim dieťaťom, s pastelkami, ktoré mu najlepšie padnú do rúčky bude kresliť a vyfarbovať najradšej. A to je predsa cieľom.

Vybrať si pastelky