MENU
14.08.2023
Čas čítania: 3 min.

Čo má obsahovať výbava na výtvarnú výchovu? Podporte vaše deti správnymi pomôckami

Pustite sa s nami do fascinujúceho sveta výtvarnej výchovy. Zaoberať sa budeme témou správneho výberu pomôcok na výtvarnú výchovu, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou každého tvorenia – detí, žiakov, študentov, či iných umelcov. Kreatívne školské potreby ako farby, farbičky, štetce, plastelíny, farebné papiere a mnohé ďalšie, predstavujú neodmysliteľnú výbavu pre rozvoj umeleckých schopností a prejavu fantázie mladých, či dospelých talentov. Aké pomôcky na výtvarnú výchovu vybrať a na čo nezabudnúť? Vydajte sa s nami do objavovania tohto farebného sveta plného umenia a kreativity.

Čo nesmie chýbať vo výbave na výtvarnú výchovu?

Na hodinách výtvarnej výchovy by vášmu dieťaťu nemalo chýbať viacero kreatívnych školských potrieb. Výbava na výtvarnú výchovu sa môže líšiť od školy a jej požiadaviek, ale aj od veku vášho dieťaťa, či ročníka, ktorý navštevuje. Zvyčajne sú však potrebné na výtvarnú výchovu nasledujúce kreatívne školské pomôcky: vodové farby, temperové farby, paleta na uľahčenie práce s farbami, guľaté štetce, ploché štetce, stabilný pohárik na vodu, na čistenie štetcov od farieb, obrus na lavicu alebo starý igelit, staré tričko alebo zástera, na ochranu pred zašpinením, handrička, tuš, pierko na tuš, ceruzka 4B a ceruzka s označením 8B, guma, strúhadlona ceruzky, fixky, čierna tenká fixka na línie, pastelky, voskovky, kriedy, plastelína, školské nožnice, tekuté lepidlo, lepiaca tyčinka, skicár, výkresy, farebné papiere a krepové papiere. Všetky tieto pomôcky je praktické mať podľa úložných možností školy, uložené buď v krabici označenej menom a triedou dieťaťa alebo vo vrecku, pokojne aj v nezameniteľnom vrecku s vlastnou potlačou. 

Na čo myslieť pri výbere správnych pomôcok na výtvarnú výchovu?

Výber správnych pomôcok na výtvarnú výchovu vychádza nie len z požiadaviek školy, pedagóga, ale aj z typu umenia, ktoré majú v pláne s deťmi vytvárať. Každý typ kreatívnej činnosti, si vyžaduje iné kreatívne potreby, či už pôjde o kreslenie, maľovanie, priestorovú tvorbu, batikovanie alebo vytváranie koláží. Pri výbere pomôcok na výtvarnú výchovu by mala zároveň prevažovať kvalita nad kvantitou. Nie je napríklad potrebné, aby malo vaše dieťa sadu 50 fixiek, stačí, ak bude mať sadu, ktorá bude obsahovať základné farby a možno zopár doplňujúcich odtieňov. Tiež nie je nutné, aby malo 10 čiernych ceruziek, ktoré majú vo vnútri polámané tuhy, stačí jedna poriadna kvalitná ceruzka. Výberu tej správnej ceruzky sme sa venovali aj v samostatnom článku: „Používate často ceruzku? Presvedčte sa, že máte tú správnu“ Zároveň však nezabudnite myslieť na to, že ide o investíciu do umeleckého vzdelania vášho dieťaťa a správne podchytenie jeho nadania sa môže pozitívne odzrkadliť v budúcnosti.

Aké kreatívne školské potreby sú vhodné pre začínajúcich umelcov?

Kvalitné materiály a kreatívne školské potreby pomáhajú deťom rozvíjať ich talent a posunúť umelecký rast na úplne nový level. Nejde len o farby, rôzne druhy kreatívnych papierov, či materiálov. Ide aj o tie správne nástroje, akými sú napríklad dobré štetce, ktoré dokážu zachytiť jemné detaily, ale aj vymaľovať väčšie plochy. Rôzne druhy lepiacich pások, glitterov, samolepiek, papierov s rôznymi textúrami a ďalšie materiály. Pri práci s rôznymi materiálmi sa deťom rozvíja jemná motorika a zlepšuje sa koordinácia oko-ruka. Tiež netreba zabúdať ani na špeciálne pastelky, fixky, či voskovky, ktoré sú určené pre malých umelcov. Dôležité pritom je, aby mali pekné a žiarivé farby. Neoddeliteľnou pomôckou pri tvorivej výtvarnej činnosti sú aj skicáre, či náčrtníky na hrubé náčrty. Hladký výkres alebo obyčajný biely papier, je tiež nevyhnutným pomocníkom pri kreslení nie len ceruzkami, ale aj perami, rôznymi druhmi pasteliek a voskoviek, ktorým sme sa venovali v samostatnom článku: „Ako vybrať pastelky a voskovky do školy alebo na domáce tvorenie?“. Obľúbené sú na kreslenie aj fixky a popisovače, ktorým sme sa venovali v samostatnom článku: „5 tipov ako nájsť tie správne fixky a popisovače“. 

Na nákup správnych pomôcok na výtvarnú nie je nikdy neskoro

Nie je dôležité len to, čím sa deti vyjadrujú (farby), ale aj nástroje (štetce), ktoré používajú. Aj vy ste si uvedomili, že správnym výberom kreatívnych školských pomôcok možno podporiť zručnosti a talent detí, čo môže byť pre nich veľmi prospešné do budúcna? Nakúpte výbavu na výtvarnú výchovu a umelecké krúžky online v našom e-shope. Produkty označené so symbolom „24h“ vám doručíme už do druhého dňa a môžete si ich zadarmo vyzdvihnúť v ktorejkoľvek z našich predajní alebo za poplatok nechať doviesť na vašu adresu už do druhého dňa. Ak máte radšej osobný kontakt navštívte jednu z našich 40 predajní, kde vám poradíme s výberom tých najlepších produktov podľa vašich potrieb.

 

Nakupovať výbavu na výtvarnú výchovu
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.