Máme pre Vás OTVORENÉ predajne FaxCOPY. >> Zistiť viac informácií
MENU
12.03.2021
Čas čítania: 3 min.

Fotíme divočinu – Na cestu do národných parkov si nezabudnite zbaliť pokoru a úctu k prírode

Medzi horskými turistami sú aj takí, ktorí okrem prechádzky a obdivovania výhľadov dokážu vnímať každý detail, ktorý im divoká príroda národných parkov ponúkne. Sú nimi wildlife fotografi. Byť jedným z nich je celoživotná cesta, na ktorej sa fotograf naučí pokore a úcty k prírode. Každému foteniu predchádza neľahká príprava a aj napriek tomu sa môže stať, že sa fotograf vráti domov bez vytúženého záberu. Patrik Rolín je na tejto ceste už viac ako 10 rokov a vo svojej zbierke má zábery všetkého druhu – od hmyzu, cez vtáctvo, vysokú zver, až po medveďa. Ako vyzerá predpríprava na fotenie medveďa, samotné fotenie a kedy to treba radšej zabaliť a ísť domov, nám v niekoľkých riadkoch rozpovie wildlife fotograf Patrik Rolín.

 

Príprava spočíva v detailoch

Fotografovanie medveďa hnedého patrí medzi veľmi ťažké disciplíny. Samotnému výjazdu do prírody predchádza dlhodobá príprava a zisťovanie informácii. Ak chcete zachytiť peknú fotografiu, musíte vedieť niekoľko dôležitých premenných – kde sa medveď nachádza a ako žije, aký má biorytmus, v akom teritóriu sa pohybuje a či si vytvára nejaké teritoriálne. Ak si myslíte, že takáto príprava je otázkou jedného týždňa, tak ste na veľkom omyle. Väčšinou zaberie aj niekoľko rokov. Ak disponujete všetkými spomínanými informáciami, to ešte stále neznamená, že sa domov vrátite s fotkou medveďa. Netreba totiž zabúdať, že medveď je voľne žijúce zviera, ktoré nikto nepriviaže na dané miesto, aby ste ho odfotili ako modelku. Je to iba jeho dobrá vôľa a veľká porcia šťastia, že sa v danom momente a mieste ukáže.

 

Bezpečnosť je prvoradá

Keď sa konečne vyberiete do prírody skúsiť šťastie, tak v prvom rade pri fotení dbajte nielen na svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť medveďa. Pri stretnutí s medveďom je dôležité zachovať pokoj a rozvahu. Aj jemné zaváhanie môže vyústiť k jeho odplašeniu, či v horšom prípade stretu s touto divokou zverou. Ak chcete predísť vyššie spomenutým scenárom a nerušene fotiť, musíte byť dobre zamaskovaný. Medveďa fotíme jednoznačne z väčšej vzdialenosti alebo dokonca úkrytu. Medveď je veľmi plachý a väčšina stretnutí s ním končí jeho únikom, no aj napriek tomu nezabúdajte na rešpekt a pokoru. Medveď je veľmi inteligentný a podcenenie situácie či vaša bezohľadnosť môže skončiť katastrofou. V prípade, že neviete zabezpečiť dokonalé podmienky tak, aby ste neohrozili takmer akékoľvek zviera, fotografovanie nerealizujte. Okrem fototechniky si preto do vaku zbaľte ohľaduplnosť, pokoru a úctu. Presne to sú vlastnosti pravého milujúceho fotografa divokej prírody.

Fotograf Patrik Rolín

BIO: Fotografii sa venujem 14 rokov, a to od čias, kedy som si zakúpil svoj prvý vreckový fotoaparát. Ruka v ruke so záľubou túlať sa po prírode som neodolal a začal zachytávať jej čaro. Pobyt v nej s fotoaparátom ma aj po tých rokoch neomrzel, práve naopak, naučil som sa ju ešte viac vnímať a mať voči nej rešpekt. Častokrát chodievam na rovnaké miesta a vždy mi ponúknu novú perspektívu. Spoznávanie divokej prírody a jej zachytenie prostredníctvom fotoaparátu je impulz, ktorý v sebe neviem zastaviť a chcem ho v plnom rozsahu odovzdať svojim deťom. Kto raz okúsi skúmanie divočiny, tak nebude vedieť prestať.

 

Foto technika: