MENU
15.10.2020
Čas čítania: 3 min.

Niekoľko skvelých tipov, ako uchrániť dokumenty a fotky, na ktorých vám záleží

Aj vo vašej domácnosti sa určite nájde niekoľko listín, dokumentov, fotiek či brožúr, ktoré si zaslúžia špeciálnu opateru.

Ak ste ich dosiaľ nechávali len tak v skrinke v klasickom euroobale, vedzte, že existuje hneď niekoľko spôsobov, ako môžete dôležité dokumenty chrániť pred poškodením. Aké sú to?

muž spína dokumenty klipsom

 

Využite laminovanie a viazanie do hrebeňovej väzby nielen v škole a v práci, ale i doma

Každý vysokoškolák alebo zamestnanec v kancelárii dôverne pozná výhody, ktoré mu jednotlivé spôsoby viazania dokumentov ponúkajú. Napadlo vám však, že by ste ich mohli využiť aj pre potreby svojej domácnosti?

Zrejme sa aj u vás nájde šanón či zakladač, ktorý už praská vo švíkoch pod náporom dôležitých dokumentov a papierov. S pomocou vhodnej väzby ho môžete odľahčiť a všetko potrebné vám ostane v jednej kope.

 

Nahraďte spony a spinky jednoduchou a dostupnou hrebeňovkou

Patríte k tým, ktorí radi archivujú napríklad zmluvy s telefónnymi operátormi či inými poskytovateľmi služieb pre vašu domácnosť? Ak je vaša rodina početnejšia, veríme, že sa tých kôpok papieru nazbieralo celkom dosť. V prípade, ak v nich chcete mať dokonalý poriadok, je hrebeňová väzba ideálnym riešením. Podobné dokumenty totiž nepotrebujeme často a v prípade, ak nejaký pribudne, stačí zájsť do najbližšieho copycentra, kde vám väzbu opätovne rozviažu a nové listy doplnia.

hrebeňová väzba

 

Náš tip:

Prečítajte si náš článok, ako raz a navždy zvládnuť poriadok v kancelárskych dokumentoch v piatich jednoduchých krokoch.

Zo študentských čias si mnohí isto pamätajú aj klasickú pevnú väzbu, v ktorej s úľavou odovzdali svoju diplomovku. Povedali ste si v tej chvíli, že s týmto typom väzby už nechcete mať dočinenia?

Nuž, škola je za vami a tá kopa listín a dokladov vo vašom sekretári potrebuje účinné riešenie. A práve väzba v pevných doskách môže byť skvelým spôsobom, ako ich archivovať, uchovávať pohromade a zároveň ochrániť pred pokrčením či iným zničením. Aj v tomto prípade totiž platí, že sa dá väzba opätovne upravovať. Takto si môžete napríklad zarchivovať obľúbené kresby svojich detí do podoby, ktorá vytrvá veky.

 

Dôležité listiny? Pre diplomy, certifikáty či rodné listy vyskúšajte laminovanie

Dôležitý dokument, ktorý má doma minimálne každý z nás, je rodný list. Laminovanie je skvelým spôsobom, ako ho ochrániť o čosi lepšie, než v klasickom obale. Predídete tak jeho pokrčeniu či prípadnému poškodeniu pri vyhotovovaní jeho kópií. Ak sa k tomu pridá ešte zopár diplomov, certifikátov alebo iných významných listín, rýchlo zistíte, že dať si takéto dokumenty zalaminovať je jednoduché a cenovo dostupné riešenie.

Pri laminovaní ešte chvíľu ostaneme. Aj vám sa v peňaženke či dokladovke ponevierajú kratičky a preukazy na tvrdom papieri, ktoré si používaním vyslúžili nepekné somárske ušká? Ak si ich necháte zalaminovať, nielenže ich ochránite, ale bude sa vám s nimi i oveľa lepšie manipulovať. Za skúšku to stojí, čo poviete?

 

Vytlačte si fotky, obľúbené momentky a spomienky. Staršie snímky, naopak, zachovajte skenovaním navždy

Tlač fotografií nie je žiadnou novinkou. V dnešnej dobe si môžete vybrať nielen formát a typ papiera, vytlačiť si fotky môžete pokojne aj z pohodlia domova. Ak si navyše vyberiete zaujímavé spracovanie, ako je napríklad fotokniha, zároveň tak vyriešite aj to, ako fotky uchovávať v podobe, v ktorej sa nezničia. Fotoknihy sú navyše skvelým tipom na darček pre starých rodičov alebo nahrádzajú klasické fotoalbumy.

žena si prezerá fotoalbum s čiernobielymi fotkami

 

Čo však v prípade, ak máte staršie fotky? Jedinečné zábery z vášho detstva alebo spomienky na tých, ktorí tu s nami už dnes nemôžu byť, si zaslúžia ochranu pred zubom času. Riešenie ponúka skenovanie. Snímky tak prenesiete do digitálnej podoby a môžete ich zálohovať podobne ako tie, ktoré získate z digitálneho fotoaparátu alebo mobilu.

Stojíte práve pred skrinkou plnou šanónov a dokumentov, ktoré čakajú na to, ako ich roztriedite a tie najdôležitejšie uchováte tak, aby sa neporušili? Veríme, že sme vám práve poskytli niekoľko cenných tipov, ako na to.

 

Potrebujem pomôcť so spracovaním dokumentov
Žiadne komentáre