MENU
17.09.2020
Čas čítania: 3 min.

Používate často ceruzku? Presvedčte sa, že máte tú správnu

Nájde sa okrem pera v povinnej výbave na vašom kancelárskom stole či v peračníku aj ceruzka? Ak nie, možno ste ešte nenatrafili na tú správnu. Často je totiž lepším pomocníkom, než samotné pero. A ak si dáte na jej výbere záležať, verte, že ju len tak ľahko z ruky nepustíte. Ako teda nájsť tú pravú (ceruzku)?

ceruzky

Zorientujte sa v jednotlivých druhoch. Správna ceruzka plní svoj účel a padne vám rovno do ruky

Niekto by si možno povedal, že výberu ceruzky netreba venovať extra pozornosť. Opak je však pravdou. Je totiž rozdiel, či vaše dieťa prvé riadky píše v škole klasickou ceruzkou alebo pentelkou, či nádejný umelec načrtne svoje skice mäkkšou alebo hrubou nepoddajnou tuhou a taktiež to, či sa vám ceruzka v ruke drží dobre. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Klasická ceruzka, pentelka alebo versatilka? Spoznajte svoju favoritku

Pri pohľade na sortiment ceruziek sa vám možno na začiatok mierne zakrúti hlava. Ak však poznáte základné rozdiely medzi jednotlivými druhmi, ľahko si vyfiltrujete tie, ktoré potrebujete.

 

Klasická ceruzka ako stálica, ktorá vyhovuje takmer každému

Túto poznáme dôverne všetci. Tuha z grafitu osadená do dreveného tela je prvé, čo si predstavíme pod pojmom ceruzka. Vybrať si však môžete z rôznych typov – podľa tvrdosti s označením H (hard), B (black) alebo HB (prípadne F ako firm). O tom, či bude ceruzka po povrchu papiera hladko kĺzať, alebo bude tak trochu škriabať, rozhodujú čísla na stupnici od 1 po 10. Ak teda obľubujete písať s extra tvrdou tuhou, hľadajte ceruzku s označením 10H. Ak vám, naopak, vo výbave chýba extra mäkká a tmavá ceruzka, rozhliadnite sa po B-éčku s čo najvyšším číslom. Zlatá stredná cesta – to je jasná voľba pre ceruzky s označením HB.

Okrem tuhy sa pri výbere zamerajte aj na jej obal. Niekomu vyhovuje šesťhranné telo, iný dá prednosť trojhrannému. Celkom určite nájdete zaujímavé dizajnové a veselé kúsky, ceruzky s farebnou tuhou alebo šikovným, ergonomickým telom pre lepšie držanie. Svoje miesto, najmä u školákov, má vždy obľúbená ceruzka s gumou, vďaka ktorej môžu kedykoľvek opraviť chybu pri písaní, kreslení alebo rysovaní.

Pentelka, mikroceruzka alebo mechanická ceruzka pre presné línie

Nechce sa vám zakaždým strúhať ceruzku tak, aby mala ostrý hrot? Ak radi alebo často ceruzkou píšete, je pre vás pentelka (mechanická ceruzka) presne tým, čo hľadáte. Pohodlné vysunutie tuhy vám ušetrí mnoho času a vaše písmo alebo rysy budú vždy dokonale tenké.

mechanická ceruzka

Aj v prípade penteliek si môžete vybrať mäkšiu či tvrdšiu tuhu, dokonca existujú aj mechanické ceruzky s dlhšími tuhami, vďaka ktorým môžete písať doslova romány. Aby vám správne padla do ruky, nezabudnite sa poobzerať po ergonomických mikroceruzkách s mäkkým úchopom, trojhranným telom alebo inovatívnym druhom, ktoré tuhu vysúvajú aj bez stláčania.

Nesmrteľná versatilka pre retromilovníkov alebo tých, ktorí presne vedia, čo chcú

Spomínate si na chladné kovové telo s oranžovým nádychom? Ak patríte k tým, ktorí už čo-to pamätajú, prvé, čo vám napadne, je predsa versatilka. Súčasť povinnej výbavy kancelárskych pomôcok všetkých inžinierov minulého režimu zažila svoj boom zhruba pred sedemdesiatimi rokmi. Tohto pamätníka si môžete zadovážiť i dnes. Rovnako spoľahlivú, s hrúbkou tuhy 2 mm, s dômyselným mechanizmom na vysúvanie tuhy a šikovným strúhadlom ukrytým v uzávere na druhej strane hrotu má i dodnes svojich skalných priaznivcov. Zaradíte sa k nim?

 

Ako si vybrať ceruzku, ktorá vám padne do ruky ako uliata

O tom, ako si vybrať správne pero, sme už na našom blogu písali. Aj prípade ceruzky ide hneď o niekoľko rozhodujúcich faktorov, ktoré by ste mali vziať v úvahu. V prvom rade je to účel, pre ktorý ceruzku potrebujete.

Prváčik si pre svoje prvé línie bohate vystačí s univerzálnou klasickou ceruzkou so stredne tvrdou tuhou s označením HB. Bude ju brať do ruky s radosťou, ak mu navyše vyberiete nejaký veselý detský dizajn. Neskôr, keď sa detské čarbaničky premenia na prvé náčrty na výtvarnej, doplňte peračník svojho dieťaťa o ceruzku s tuhou s označením B.

ceruzky Koh-i-Noor

Na druhom stupni sa mu bude skvele rysovať s tvrdšou ceruzkou s H-áčkovou tuhou, prípadne pentelkou s ergonomickým držaním. Práve v tomto období každý sám na sebe zistí, ktorý typ ceruzky mu sedí najlepšie.

Či už to bude ľahučká mikroceruzka s plastovým telom, klasika s grafitovou tuhou ukrytou v drevenom tele alebo retro versatilka, dôležité je, aby ste ju mali po ruke vždy, keď budete potrebovať niečo načrtnúť, dočasne napísať, nakresliť alebo si doplniť poznámky menej viditeľnými komentármi, ktoré môžete neskôr zmazať.

Potrebujem ceruzku