MENU
16.06.2022
Čas čítania: 4 min.

Premeňte detskú izbu, obývačku či kanceláriu podľa vašich predstáv. Pomôžu vám moderné plagáty

Plagáty sa bežne používajú na propagačné a reklamné účely. Napadlo vám však niekedy, že by sa dali skvele využiť aj ako dekorácia? Napokon, ak sa vrátime o niekoľko desiatok rokov späť, boli to práve plagáty obľúbených skupín a idolov, ktoré zdobili detské izby. Dnes sa vracajú do módy znova. Prečítajte si o výhodách tlače plagátov a taktiež možnostiach, ako ich na stenu upevniť.

 

chlapčenská detská izba s plagátmi na stene

 

Tlač plagátov je skvelý spôsob, ako na dekorácie v interiéri

Nájsť vhodné nástenné dekorácie niečo trvá. Ak nezveríte dizajn svojho interiéru profesionálovi, zrejme sa budete musieť poobzerať a hľadať doplnky, ktoré do vašich predstáv zapadnú. Alebo… Je tu i druhá možnosť. Ozdobte steny vašej obývačky, detskej izby alebo akejkoľvek inej miestnosti presne podľa svojho gusta. Ako? Nechajte si plagáty vytlačiť.

 

Čo si dať vytlačiť na plagát?

Najväčšou výhodou tohto riešenia je, že nemá takmer žiadne obmedzenia. Kým by ste v obchode prehľadávali regále a hľadali ten správny plagát, v prípade tlače záleží len na vás, čo si vyberiete.

Jednou z možností je preklikať dostupné fotobanky. V Pixabay, Unsplash, či Depositphotos nájdete veľké množstvo voľne dostupných fotografií či grafík, ktoré môžete použiť. Nostalgické západy slnka, romantické scenérie, veselé obrázky pre vašich drobcov alebo pokojne i abstraktné grafiky tón v tóne, ktoré dokonale zapadnú do kancelárie. Pri ich prevzatí sa však zamerajte na vhodnú veľkosť fotografie, aby nebol vo výsledku plagát nekvalitný z dôvodu nízkeho rozlíšenia.

Skvelým zdrojom fotografií je napokon i váš súkromný archív. Séria plagátov z dovolenky alebo rodinného fotenia vdýchne obývacej izbe tú správnu atmosféru domova. Plagát napokon môžete darovať aj ako darček. Napríklad ako vhodnú nástennú dekoráciu pre babku a dedka, ktorí by najradšej svoje vnúčatá videli dennodenne.

NÁŠ TIP: Chystáte sa na dovolenku, ktorá by mohla byť zdrojom skvelých záberov? Skôr, než stlačíte spúšť, prečítajte si 10 tipov, ako na krásne dovolenkové fotky.

Trúfate si na niečo viac? V tom prípade si vyhrňte rukávy a vytvorte si grafiku na plagát sami. Nie je to nič zložité. Hotové šablóny, dostupné aj bezplatne, nájdete v šikovnom online grafickom editore Canva. Vyberte si vzor či pozadie a dosaďte svoj obľúbený citát alebo výrok. Alebo skombinujte fotografiu s textom a vytvorte si skutočne originálny plagát, ktorý vám každý deň vyčarí úsmev na tvári alebo pripomenie, čo je pre vás vzácne.

 

Formát plagátu, typ papiera a vhodné podklady na tlač

Ako sme už v prípade voľne dostupných obrázkov spomenuli, nie je jedno, aké parametre daná fotka má. Platí to však rovnako aj v prípade fotiek z vášho súkromného archívu a taktiež grafiky, ktorú vytvoríte.

V prvom rade je potrebné vybrať si vhodný formát. V prípade plagátov je to často tlač do formátu A3. Avšak, nie je to pravidlom. V mnohých prípadoch sú interiérovým doplnkom aj veľkoformátové postery, ktoré začínajú formátom A2 a väčšie. Vybrať si tak môžete aj z iných materiálov, než je papier s rôznou hrúbkou a povrchovou úpravou. Veľkoformátová digitálna tlač ponúka možnosť vytlačiť plagát aj na vysokoodolný plagátový papier, fotopapier či plátno. Mnohé z nich naviac obstoja aj v náročnejších exteriérových podmienkach. Pre zvýšenie odolnosti je možné nechať si plagát napríklad i zalaminovať.

Ako by mali vyzerať podklady, ktoré na tlač odošlete?

Okrem kvalitnej fotografie v rozlíšení minimálne 300 dpi, je vhodné myslieť aj na orez. Aby na plagáte neostali biele okraje, prípadne vám grafiku/fotografiu neorezali nevhodným zásahom, nezabúdajte na spadávku 3-5 milimetrov (táto časť bude zrezaná ako presah) a ochrannú zónu (3 milimetre smerom dovnútra od orezovej línie by ste nemali umiestňovať dôležité prvky ako písmo a podobne). Podklady na tlač plagátu by mali byť v ideálnom prípade vo formáte pdf, ktorý zachováva všetky potrebné informácie. Ak budete riešiť aj farebnosť, zvoľte profil RGB (ICC profil SRGB) alebo CMYK (ICC profil Euroscale Coated V2).

 

Vytlačný plagát

 

4 nápady a riešenia, ako uchytiť plagát

Držíte hotový plagát v ruke a premýšľate nad tým, ako ho len na tú stenu dostať? V prvom rade je potrebné poznamenať, že to nemusí byť vždy len stena, kde sa bude váš nový plagát vynímať. Nezabudnite však popremýšľať aj nad tým, ako dlho si chcete plagát ponechať. Potom si poľahky vyberiete jednu z týchto možností, ako plagát uchytiť.

 

Lepiace pásky

Zrejme prvá možnosť, ktorá napadne takmer každému, je lepiaca páska. Hoci to môže na prvý pohľad pôsobiť prvoplánovo, nelámte nad nimi palicu. Dnes už existuje niekoľko riešení, ktoré padnú vhod, ak nie je možné plagát na materiál uchytiť iným spôsobom. Ak nechcete, aby bolo pásku vidno, vybrajte tie obojstranné lepiace pásky.

 

Sponky, spony a pripináčiky

Ideálne pre korkové povrchy, nástenky alebo rôzne závesné systémy, ku ktorým stačí plagát pripnúť. Farebné pripináčiky sú skvelým riešením pre veselé detské izby alebo organizačné nástenky pre celú rodinu či komunitu.

 

Magnety

Trendom kuchynských interiérov sú magnetické tabule, ktoré pôsobia veľmi hravým dojmom. Okrem toho, že na ne môžete i písať, pokojne môžete na ich plochu umiestniť aj plagát. Jediné, čo potrebujete, sú spoľahlivé magnety. V rôznych veľkostiach a farebnom prevedení skvele doplnia napríklad aj vašu chladničku, ak sa rozhodnete umiestniť plagát práve tam.

 

Plagátové lišty

Riešenie pre zavesenie plagátu, vďaka ktorému môžete plagáty jednoducho vymieňať bez toho, aby ste ich zničili polepením alebo prepichnutím. Navyše aj nápadito a originálne vyzerá. Plagátové lišty fungujú na princípe magnetov (pre uchytenie plagátu vo vodorovných hranách do lišty) a manipuláciu s nimi zvládnete za pár sekúnd. Skvele vyniknú napríklad v predsieni, dlhých chodbách alebo kanceláriách, či zasadačkách.

 

Nechať si vytlačiť plagát podľa svojich predstáv skutočne nie je nič zložité. Teraz už viete i to, ako ho pohodlne a bezstarostne uchytiť. Navyše, toto riešenie poteší aj vašu peňaženku. Neostáva nič iné, ako si pripraviť tú správnu fotku alebo grafiku a hotový plagát aj s lištou na uchytenie môže vaše steny zdobiť už o pár dní.

Objednať plagát s lištou