MENU
08.09.2023
Čas čítania: 4 min.

Rysovacie potreby krok za krokom: Sprievodca výberom kružidiel, pravítok, uhlomerov a iných pomôcok

Inšpirujte sa užitočnými tipmi a radami na správny výber rysovacích potrieb pre žiakov a študentov. Voľbu správnych rysovacích potrieb netreba podceňovať. No je nám jasné, že so širokou ponukou pravítok, uhlomerov, kružidiel a iných pomôcok na rysovanie, môže byť ich výber skutočne náročný. Ako zvoliť tie najlepšie pomôcky na rysovanie? Ktoré sú najvhodnejšie pre začínajúcich žiakov prvého stupňa a aké by nemali chýbať vo výbave študentov stredných a vysokých škôl? Pohodlne sa usaďte a vydajte sa s nami do fascinujúceho sveta rysovania.

Rady a tipy pre rodičov pri nákupe rysovacích potrieb pre deti

Je naozaj dôležité vybrať hneď na prvýkrát tie správne a kvalitné rysovacie potreby, veď práve tieto pomôcky budú deťom spoločníkmi počas celého štúdia. Keď sa pozriete na rôzne pravítka, uhlomery, šablóny, kružidlá a ďalšie na trhu dostupné rysovacie pomôcky, môže vás trošku zaskočiť ich množstvo. No nebojte sa s pár tipmi to zvládnete ľavou zadnou.

Najdôležitejšie je brať do úvahy vek dieťaťa a jeho schopnosti. Predstavte si napríklad štvrtáka so sofistikovaným kružidlom plným drobných častí, ktoré mu nijak nepomôžu, len sťažia prácu s kružidlom. Pre mladších žiakov sú ideálne jednoduché rysovacie pomôcky bez malých častí, ktoré by mohli stratiť alebo pokaziť.

Ďalej je dôležité zvoliť také pravítka a uhlomery, ktoré sú odolné voči polámaniu, tzv. ohybné pravítkaPravítka a uhlomery by mali zniesť aj zopár nezámerných nehôd, ako pád na zem, prisadnutie na stoličke, či miesto na spodku školskej tašky pod všetkými ostatnými školskými pomôckami.

A čo gumy a strúhadlá?  Tie vyberte pokojne podľa preferencií vášho dieťaťa, niektoré deti radšej gumujú s mäkkými gumami, iné zase s tvrdšími. Ďalšie sa tešia z farebných alebo dokonca aj z voňavých gúm na gumovanie. Obyčajné ručné strúhadlo môžete nahradiť napríklad s pohodlnejším strúhadlom na batérie, či strúhadlom so zásobníkom, ktoré pripevníte na stôl a manuálne otáčaním páčky ceruzku bez bolesti prstou zastrúhajú aj deti na prvom stupni.

Výber rysovacích potrieb podľa veku a školského ročníka

Pre prvákov, ktorí sa len začínajú zoznamovať so svetom geometrie, postačia základné pomôcky ako rovné pravítko, šablóny a ceruzka. V ďalších ročníkoch základnej školy bude potrebné určite doplnenie rysovacej výbavy aj o kružidlo, uhlomer s 180 °, ale aj trojuholníkové pravítko s ryskou v strede.

Vo vyšších ročníkov pre študentov na matematiku a fyziku, bude už podľa odboru potrebné zabezpečiť pokročilejšie rysovacie pomôcky akými sú uhlomer s 360 °, lupy, milimetrové papiere, tuše, rysovacie technické perá  alebo aj kvalitné ceruzky, ktorým sme sa venovali v samotnom článku: Používate často ceruzku? Presvedčte sa, že máte tú správnu. Kvalitná ceruzka alebo technické pero zabezpečí presné tenké alebo hrubšie linky, kontúry a detaily. K ceruzke zároveň neodmysliteľne patrí strúhadlo a guma na gumovanie, ktoré sa pri rysovaní zídu všetkým.

Ako vybrať správne pravítka a uhlomery pre žiakov

Správne pravítko a uhlomer? Porozhliadnite sa po pravítkach a uhlomeroch, ktoré sú dostatočne pevné, aby vydržali minimálne celoročné používanie a prenášanie zo školy domov a naopak.

Pravítko by malo mať jasnú a presnú časť s rozdelením milimetrov a centimetrov. Malo by byť odolné voči ohybu a poškriabaniu. Zároveň netreba zabúdať na dĺžku pravítka, ktorá by mala korešpondovať s potrebami dieťaťa – mladší žiaci si vystačia s kratším pokojne aj 15 cm pravítkom, zatiaľ čo starší študenti ocenia dlhšie pravítko, ideálne 30 centimetrové.

A čo uhlomer? Vybrať správny uhlomer je rovnako dôležité, ako vybrať správne pravítko. Uhlomery sa líšia podľa tvaru na polkruhové so 180 ° alebo kruhové s 360 °. Pre žiakov na 2. stupni základnej školy sú najvhodnejšie polkruhové plastové uhlomery. Ľahko sa s nimi manipuluje a sú ideálne na učenie sa základných uhlov a ich meraní. Starším študentom sa možno viac zíde celý kruhový uhlomer, s ktorým namerajú všetky požadované uhly.

Kružidlá: kedy ich začať používať a ako vyberať

Kružidlá sú jednou z najdôležitejších rysovacích pomôcok, ktoré by mali mať všetci študenti a žiaci po ruke na vyučovaní matematiky. Ideálny čas na začiatok používania kružidla, je koniec 1. stupňa základnej školy. V tomto čase majú deti už dostatočne rozvinuté motorické schopnosti na to, aby dokázali manipulovať s kružidlom a vytvárať kružnice.

Na trhu existuje mnoho rôznych typov a značiek kružidiel. Dôležité je však pozerať nielen na cenu, ale aj na pevnosť materiálu, z ktorého je kružidlo vyrobené a aj na jeho spracovanie. Kvalitné kružidlá by mali byť vyrobené z pevných a odolných materiálov ako je napríklad oceľ. Ďalej by sa malo dať ľahko, ale za to presne nastaviť bez toho, aby sa po čase samovoľne roztváralo. Ak váhate nad konkrétnym modelom alebo značkou, pokojne sa príďte poradiť aj do našich predajní, prípadne sa inšpirujte online recenziami produktov na webe.

Nákup rysovacích pomôcok

Nečakajte na poslednú chvíľu a nakúpte rysovacie pomôcky hneď, ešte pred tým, ako vašim deťom začnú chýbať na vyučovaní. Nakupujte pohodlne online alebo navštívte jednu z našich 40 predajní FaxCOPY. Pri nákupe online produkty označené so symbolom „24h“  vám doručíme už do druhého dňa a môžete si ich zadarmo vyzdvihnúť v ktorejkoľvek z našich predajní alebo za poplatok nechať doviesť na vašu adresu už do druhého dňa.

Nakupovať školské potreby a rysovacie pomôcky
NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.