MENU
19.12.2018
Čas čítania: 2 min.

Slávenie Vianoc vo svete

Viete si predstaviť štedrovečernú hostinu z fast foodu? Alebo čo poviete na vianočné koledy už v septembri? Aj takéto, pre nás „kuriozity“, nájdeme vo svete.

 

Vianoce v IZRAELI

betlehem

Skutočne duchovný zážitok čaká na kresťanov vo Svätej zemi. Na rozdiel od západného sveta, sú tu sviatky Božieho narodenia menej komercializované. Je to aj z toho dôvodu, že hlavnými náboženstvami sú judaizmus a islam. Pre väčšinu obyvateľov sú Vianoce bežným pracovným dňom. Výnimku predstavuje mesto Nazaret, kde sú Vianoce štátnym sviatkom. Každoročne sa tam koná polnočná omša v kostole Zvestovania, a tiež prehliadka cesty, ktorú absolvovali Jozef s Máriou z Nazaretu do Betlehema.

 

Vianoce na ISLANDE

V krajine ľadu a ohňa sa nestretávajú len prírodné živly, ale tiež náboženská prax a folklórne zvyky. Podľa rozprávky, každý rok obryňa Gryla zostupuje z hôr spolu so svojimi trinástimi deťmi- trpaslíkmi, a zlou vianočnou mačkou. V trinástich nociach pred Vianocami potom trinásti škriatkova „Yule Lads“ dávajú deťom do topánok buď darček alebo hnilý zemiak. Prezliekanie sa za škodoradostných trinástich škriatkov Vianoc je na Islande rovnakou tradíciou ako obliekanie sa do Mikulášskeho kostýmu u nás. Vianočná mačka zas, podľa starého islandského folklóru, unesie každého, kto na Štedrý večer nebude mať na sebe nový kus oblečenia.

 

Vianoce v JAPONSKU

kfc

Kresťanské tradície sú v prevažne budhistickom a šintoistickom Japonosku len marketingovou príležitosťou pre obchodníkov. Nakoľko v Japonsku chýbali tradičné vianočné zvyky, ako sú napríklad štedrovečerné jedlá, sa rozhodla v 70. – tych rokoch sieť fast foodov KFC začať v Japonsku obrovskú marketingovú kampaň „Kentucky na Vianoce.“ Kampaň sa stala natoľko úspešnov, že vianočné pečené stehianka z KFC sú hlavným chodom na štedrovečernom stole do dnes. Zakladateľ a hlavná tvár KFC Colonel Sanders sa tak stal Santa Clausom pre japonské deti.

 

Vianoce na FILIPÍNACH

Filipíny sú jednou z krajín s najvyšším zastúpením kresťanstva na svete. Žiaden národ neoslavuje Vianoce dlhšie než ten na filipínskych ostrovoch. Od septembra si ľudia už zdobia svoje domy, ulice a stavajú stromčeky, samozrejmosťou sú tiež koledy, ktoré vyhrávajú po obchodných centrách už v čase, kedy u nás len zapaľujeme sviečky na Pamiatku zosnulých. Po tradičnej polnočnej omši sa konajú „Noche Buena“ hody. Na nich nemôže chýbať vianočná šunka vložená do hnedého cukru, „Queso de Bola“, čo je lokálny názov pre syr Edam v guľovom tvare. Hlavným chodom je ale „Lechon“, ktorý u nás dobre poznáme ako pečené prasa.

 

Chcem si svoje cestovateľské zážitky uchovať v originálnom fotokalendári.

 

 

 

Vianoce v KANADE, Toronto

toronto

Vianočná sezóna v Toronte nezačne až kým sa neuskutoční Cavalcade of Lights. Ide o obrovskú oslavu vysvietenia vianočného stromčeka, ktorého ozdobuje viac ako 300 000 energicky úsporných LED žiaroviek. Pri tejto príležitosti sa koná ohromujúci ohňostroj, vystúpenia špičkových hudobných talentov a vonkajšia párty na ľadových korčuliach. Za návštevu určite stojí aj zimný festival Aurora, ktorý sľubuje únik do magickej dediny plnej fascinujúcich svetiel, čarovných postáv s množstvom sprievodných aktivít.
Žiadne komentáre