MENU
11.11.2020
Čas čítania: 2 min.

UV potlač a gravírovanie – raz a navždy jasné čo je čo

Aj vy máte problém predstaviť si čo je UV potlač a čo gravír? Aké sú vlastnosti týchto technológií a ktorá je na čo dobrá? My Vám pomôžeme, pripravili sme pre Vás krátky článok, aby ste mali raz a navždy jasno v týchto pojmoch.

UV potlač

Táto technológia je vhodná najmä pre potlač reklamných predmetov. UV tlačiarne obsahujú špeciálne farbivá, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá. Farba je nanášaná tryskami v miniatúrnych kvapkách na predmet. Následne je potlač vystavená UV svetlu, ktoré zabezpečí vytvrdnutie a fixáciu. Podobným spôsobom sa používajú UV lampy pri gélovej manikúre.

UV potlač je možné aplikovať na takmer všetky rovné povrchy ako napríklad: plast, kov, sklo, drevo, koža, či papier. Pracovná plocha tlačiarne je 300 x 420 mm a maximálna hrúbka potláčaného materiálu je až do výšky 150 mm. Potláčaný predmet by mal mať rovný povrch, prípadne mierne nerovnosti do výšky maximálne 2 mm.

 

Gravír a gravírované predmety

Pri gravírovaní a rezaní pomocou CO2 laseru sa vyžaruje lúč svetla, ktorý pomocou pálenia a odparovania, štiepi gravírovaný materiál. Sústredenie svetelného lúča, vypaľuje vrchná časť povrchu do požadovanej hĺbky. Vytvára sa tým nezmazateľná stopa (jemný reliéf), v podobe obrazu, znaku, alebo písma na povrchu materiálu. Gravírovaním, nie je možné vytvoriť farebnú potlač. Farba po gravírovaní je závislá od materiálu, prípadne od spodnej vrstvy pri viacvrstvových materiáloch, napr. kovové pero potiahnuté farebnou vrstvou. Po vygravírovaní takéhoto predmetu je odpaľovaná farebná vrstva až po kovovú časť.

Medzi materiály vhodné na gravírovanie patria predovšetkým výrobky z dreva, koža, koženka, guma, papier a sklo. Pracovná plocha zariadenia je 726 x 432 mm s maximálnou výškou gravírovaného predmetu 200 mm. Za pomoci rotačného nadstavca je možné gravírovať aj kruhové predmety ako poháre a fľaše.

 
Žiadne komentáre