MENU
17.08.2020
Čas čítania: 3 min.

Výbava do školy? Nastoľte poriadok v školskej taške vášho dieťaťa

September je už za dverami a vy si pomaly začínate spisovať zoznam so školskými potrebami? Nakúpiť zošity, potreby na písanie či pomôcky na výtvarnú je jedna vec. Avšak napratať všetko, čo žiak do školy potrebuje, do jednej tašky tak, aby ho neprevážila, je často výzvou pre mnohých rodičov. Ako sa s ňou papasovať?

Pozrite sa s nami na niekoľko vychytávok, ktoré aj vášmu dieťaťu pomôžu udržať v školskej taške poriadok a navyše mu uľahčia aj samotné štúdium.

školský ruksak

Vyskúšajte overené tipy, ako udržať školské potreby v taške bez ujmy

Poznáte to i vy? V prvý týždeň nádherné rovné zošity v ochranných obaloch, uprataný peračník a obsah tašky, ktorý má hlavu i pätu… No už o pár mesiacov sa na vás pri náhodnej kontrole díva skrčená učebnica, zošit, ktorý utrpel zrejme zrážku s desiatou a v tom horšom prípade i kúsok z nej. Áno, presne tej desiatej z minulého týždňa. Nuž, školská taška vášho dieťaťa musí toho zniesť naozaj veľa. Existuje však niekoľko chytrých tipov, ako v nej môže zavládnuť skutočný poriadok a prehľad.

 

Boxujte, boxujte a ešte raz boxujte

Nemáme tým, samozrejme, na mysli, aby ste sa so školskou taškou popasovali ručne-stručne. To, na čo by ste mali zamerať svoju pozornosť, je rozdelenie vnútorného obsahu, ktorý sa môže ľahko poškodiť alebo stlačiť, do boxov.

Základom výbavy každej tašky by mal byť minimálne box na zošity. Vďaka nemu ostanú vždy nepoškodené a rovné i napriek tomu, že sa používajú a vyberajú takmer denne. Dosky alebo boxy na zošity nájdete dokonca aj vo formáte A5, v trendy dizajnoch a šikovnou gumičkou, vďaka ktorej sa zošity v doske nerozsypú vo chvíli, keď ju váš drobec vyberá z tašky.

A čo robí v školskej taške často najväčšiu šarapatu? Ťažko tomu veriť, no nejde o žiadnu zo školských pomôcok, ale o desiatu alebo takzvaný proviant. Obložený rožok alebo lepeňák, ovocie plus nejakú maškrtu starostlivo zabalíme do desiatového vrecka s naivnou predstavou, že bez ujmy prežijú cestu do školy a prvé hodiny vyučovania. Opak je však pravdou. Dôkazom sú “zvyšky”, ktoré často objavíte v tvare na míľu vzdialenom od toho pôvodného, v akom ste desiatu do vrecka uložili vy. Aj v tomto prípade však pomôžu boxy alebo iné praktické dózy na jedlo. Desiata vášho dieťaťa ostane neporušená a navyše znížite riziko, že sa nedopatrením dostane aj do obsahu celej školskej tašky.

boxy na zošity

Apropo, vedeli ste, že používanie dóz na desiatu je ekologickejšou možnosťou, než sú jednorazové papierové, či dokonca plastové vrecká? Pozitívom je, že použitím boxov sa vnútorný priestor tašky žiadúco spevní a vy nebudete musieť nabudúce žiacku knižku doslova loviť spomedzi ostatné zošity a učebnice.

 

Prehľadný, usporiadaný a odolný peračník. Značka: Rozdeľuj a panuj

Okrem pokrčených zošitov a rozmliaždenej desiatej dokáže rovnováhu v školskej taške vášho drobca výrazne narušiť milión drobností, ktoré sa kade-tade povaľujú v jej útrobách. Horor nastáva, keď nedajbože treba nájsť spinku, gumu na gumovanie alebo strúhadlo. Aj v tomto prípade však existuje pomoc. A nie je ňou nič iné, ako starý dobrý, overený peračník.

Ak si vyberiete ten správny, dokáže vás uchrániť pred podobnými katastrofami a školák tak aj počas vyučovania rýchlo nájde presne to, čo hľadá.

Pre tých menších odporúčame siahnuť po klasickom peračníku s pevnou výstužou. Vďaka väčším rozmerom doň môžete umiestniť nielen perá, ceruzky a farbičky, ale i menšie pravítko, uhlomer, kružidlo a vychytávky ako rozvrh hodín či malú násobilku. Praktické peračníky, vhodné aj pre prváčikov, dostanete často už s vnútorným obsahom, a tak nemusíte dokupovať všetko osobitne. Stačí si vybrať obľúbený motív a šup s ním do školskej tašky.

Pre väčšie deti, ktoré už radi používajú okrem klasických pier a ceruziek aj farebné rollery, zvýrazňovače a fixky pokojne siahnite po niekoľkoposchodových peračníkoch, vďaka ktorým bude mať každá drobnosť v taške či ruksaku svoje miesto.

dievčenský peračník

Čím bude váš školák starší, tým sa bude potreba písať všakovakými perami, linermi a inými potrebami na písanie zmenšovať. Napokon ostane obľúbené pero, dva či tri zvýrazňovače, mechanická ceruzka a opravná korekčná “myška” - roller. Na túto výbavu mu bohate postačí šikovné puzdro na perá. Jeho výhodou je okrem iného aj to, že už v taške nazaberá toľko miesta.

Usporiadať školskú tašku a jej obsah je často väčšou výzvou, než by sa na prvý pohľad zdalo. Žiaci toho potrebujú na vyučovanie skutočne veľa a ak má ostať všetko neporušené, pomôže správne usporiadanie tašky pomocou boxov, dosiek na zošity a vhodného peračníka.

Napokon nezabúdajte aj to najdôležitejšie. Nájsť tú správnu školskú tašku pre svoje dieťa, v ktorej bude dostatok priestoru, bude ergonomicky tvarovaná a, samozrejme, bude sa mu aj páčiť.

Nakúpiť školské potreby na jednom mieste
Žiadne komentáre