MENU
14.09.2022
Čas čítania: 4 min.

Ako spraviť dobré fotky na Instagram? Rady a tipy, ako fotiť mobilom

Túžite mať na svojom profile fotky, z ktorých vám vybuchne Instagram? Drvivé percento používateľov tejto sociálnej siete uverejňuje fotky, ktoré sú fotené bežne dostupnými smartfónmi. Dnešné mobilné telefóny dokážu vyhotoviť enormne kvalitné zábery, ktoré sa môžu rovnať so samotnými fotoaparátmi. Nepotrebujete teda zrkadlovku ani špeciálne programy na úpravu fotiek, stačí poznať zásady toho, ako fotiť mobilom a vaše fotografie môžu razom vyzerať kvalitnejšie.

 

fotenie mobilom

 

Instagram fotky dokážu niekedy dobre klamať. Známi influenceri často publikujú fotografie, ktoré sú fotené mobilom, no vyzerajú, ako by ich robil profesionálny fotograf. Odmysliac si filtre alebo následnú editáciu, úpravu jasu, kontrastu, saturácie či ostrosti, základom je, aby ste vedeli, ako fotiť mobilom. Existujú totiž tipy, triky a platia aj zásady, ktoré zaručia, že vaše fotky na Instagrame budú vyzerať svetovo.

 

Svetlo je základom kvalitnej fotky, blesk nie

To neplatí len pre Instagram, ale všeobecne. Fotenie je vo svojej podstate maľba svetlom a mať svetlo na svojej strane je vždy dôležité. To, že fotiť proti zdroju svetla, bez ohľadu na to či ide o slnko alebo bodové osvetlenie v obývačke, nie je úplne správny prístup, pozná aj amatér. Mobilné telefóny majú tendenciu zábery mierne preexponovať – presvetliť a saturovať. Menšie snímače mobilov nedokážu v tomto smere konkurovať digitálnym fotoaparátom.

 

fotenie mobilom

 

Prirodzené denné svetlo predstavuje na fotenie najlepšie podmienky. Ak nemusíte, blesk nepoužívajte. Ten je vhodný len v prípade, že nemožno využiť žiadny prítomný zdroj svetla alebo počas tmy. Je lepšie využívať možnosť mierneho podexponovania, teda fotku mierne stmaviť a následne radšej zosvetliť v editore, ako fotku prepáliť svetlom. Pri fotení v exteriéri sa zvykne hovoriť o tzv. zlatej hodinke, čo je čas západu a východu slnka, kedy je svetlo jemné a nedopadá tak agresívne na snímač fotoaparátu. Pred fotením mobilom skúste statický objekt odfotiť z rôznych uhlov, aby ste vedeli, ako vyzerajú tiene a ako dopadá svetlo.

 

Zlatý rez alebo pravidlo tretín – kompozícia fotky

Kompozícia je podstatným prvkom kvalitnej fotky na Instagram. Správny univerzálny recept v tomto smere neexistuje, pretože hrá rolu to, akú scénu fotíte, kto alebo čo je v zábere. Zvykne sa dodržiavať pravidlo „zlatého rezu“ alebo aj pravidlo tretín. Ide o pomyslenú mriežku tvorenú zvislými a horizontálnymi čiarami. Obraz je rozdelený na 3 x 3, celkovo 9 štvorčekov. Mriežku je dnes možné zobraziť priamo na displeji. Touto funkciou disponujú aj slabšie mobily s fotoaparátom. Čiary vám pomôžu určiť si stred fotografie, svetlé miesta i vodorovnosť snímky. Ide o podceňovanú funkciu, s ktorou je veľmi jednoduché pracovať a dokáže výrazne napomôcť rozloženiu scény fotografie.

 

fotenie mobilom

 

Sériové snímanie a žiadny digitálny zoom ani foto aplikácie

Môže sa to zdať ako zbytočné, ale nie je to tak. Sériové snímanie má svoj zmysel. Snímač pri sériovom fotení dokáže vyhotoviť niekoľko záberov za sebou pod približne rovnakým uhlom a vy si môžete vybrať ten najlepší. Zvyčajne má sériové snímanie na výber 5, 10 alebo 30 snímok. Zatiaľ čo, prvý bude rozmazaný, ďalšie budú kvalitnejšie a ďalšie dokážu zachytiť aj moment, ktorý by vám po stlačení tlačidla mohol inak ujsť.

 

sériové snímanie fotografie

 

Naopak, vyhnite sa digitálnemu zoomu. Digitálne priblíženie násobne zhoršuje kvalitu pixelov. Tie sú menej ostré a výsledná kvalita fotky na Instagrame bude v skutku neuspokojivá. Ak máte optický zoom, je to lepšie, no optimálne je skúsiť sa k danému predmetu, osobe či scéne priblížiť fyzicky, ak je to možné. Radšej fotku spravte z väčšej vzdialenosti a v postprodukcii orežte. Fotiť by ste nikdy nemali v aplikácii, napríklad v Instagrame. Používajte originálny softvér – aplikáciu, ktorý je v mobile a vyvarujte sa aj filtrom priamo počas fotenia. Využívať môžete naopak rôzne aplikácie na postprodukciu a úpravu fotiek (Pixlr, Lightroom, Airbrush).

 

Stabilizácia, ostrenie a foto režimy

Mobilné telefóny s elektronickou stabilizáciou sú v tomto smere veľmi nápomocné. V každom prípade, stabilizácia obrazu je dôležitá, pretože pohyb rúk dokáže fotke výrazne uškodiť (rozmazaním, rozostrením). Pri fotení môžete využiť pevný podklad, stôl, múrik, stenu a oprieť lakte alebo si zaobstarajte statív.

Automatické zaostrovanie je vo väčšine prípadov pomerne spoľahlivé, no treba myslieť na to, že manuálnym zaostrením sa možno dočkáte ešte lepšej ostrosti záberov. Ak rozmýšľate ako fotiť fotky na Instagram, čo najlepšie a predmetom fotografií sú osoby, zaostrite vždy na oči.

 

zaostrovanie fotografie

 

Používanie scénických režimov (napr. nočný režim) má svoj význam, predovšetkým z pohľadu, že fotoaparát si softvérovo sám upraví čas, clonu a ISO. Niektoré telefóny umožňujú nastavovať tieto parametre aj manuálne, čo je taktiež jedna z možností, hoci pri telefóne nejde o tak kľúčové nastavenia, ako keby fotíte zrkadlovkou. Ak parametrom nerozumiete, stavte na režimy. Scénické režimy ako portrét, šport, jedlo a pod., sú vítané.  

 

Mobilný telefón s dobrým snímačom je dôležitý

Skutočne krásne fotky na Instagrame má z drvivej väčšiny na svedomí kvalitný fotomobil. Následne prichádza na rad samotný fotograf a jeho schopnosti. Dnešné smartfóny s fotoaparátmi sú vybavené softvérmi, ktoré dokážu svojimi zásahmi vyhotoviť kvalitné fotografie, no bez kvality komponentov to nejde. Možnosti nastavenia kľúčových parametrov a v neposlednom rade kvalita snímačov sú často smerodajné. Porovnanie mobilov z hľadiska parametru fotoaparátu vám môže pomôcť vybrať si ten najlepší fotomobil, ktorý je základom preto, aby vaše fotky na Instagrame vyzerali naozaj k svetu.




NEWSLETTER
Radi by ste sa ako prví dozvedeli o výhodných akciách, súťažiach a zaujímavých foto novinkách? Prihláste sa na odber nášho newslettera.